RECENZJA | 06
<< | ^ | >>Cześć! Nazywam się Gonzuś i jestem chowańcem boga Gonzo. Dzisiaj opowiem Wam o pewnej wyspie, na którą niedawno przybyłem. Pozwólcie jednak, że zacznę od początku.

NARODZINY BOGÓW
Otóż, w okolicach kwietnia, Roku Pańskiego 2001 urodziłem się ja i wiele innych chowańców na całym świecie. Wszyscy bogowie zachwalali naszą wspólną matkę - Lionhead Studios i nie mogli wprost nacieszyć oczu Edenem, moim domem. Pierwszy miesiąc to była istna sielanka. Codzienne głaskanie i zabawy, imponowanie ludziom itp. W końcu jedna nadszedł taki okres, że zostałem w jakiś sposób zahibernowany.

Syneczku mówiłem żebyś nie rzucał zabawkami...

Bóg przestał się mną interesować i wiem, że nie byłem w tym odosobniony. Z pomocą przyszła nam nasza mamusia i postanowiła stworzyć nam jeszcze jedną wyspę. Dzięki temu po długiej przerwie powróciłem do życia i razem z żeglarzami, których uratowałem w Edenie oraz moim bogiem popłynęliśmy odwiedzić nowe terytorium.

SEKTA CHOWAŃCÓW
Tuż po przybiciu do brzegu zorientowałem się, że coś tu nie gra. Okazało się, że na tę wyspę nigdy nie przybył żaden bóg, a tamtejsze chowańce utworzyły coś w rodzaju elitarnego bractwa. Oczywiście moim pragnieniem było wstąpienie do tej, jakże oryginalnej wspólnoty. Nie było to jednak takie proste. Każdy z chowańców przygotował dla mnie próbę. Były to wszelkiego rodzaju zadania: gra w piłkę nożną (praktycznie niewykonalne), kręgle, strzały z katapulty. Jak pewnie się domyślacie zmiana charakteru rozgrywki ponownie przyciągnęła mojego boga do Edenu. Jednak jedno zadanie jest przeznaczone tylko dla dojrzałych chowańców.

Hokus Pokus ?

Mianowicie trzeba wychować małego kurczaczka imieniem Podlot. W każdym ruchu naśladuje mnie i staram się być dla niego wzorem. W dodatku po zaliczeniu każdego zadania czeka mnie nagroda: (2 zeta na loda ;))) mogę zamienić się w chowańca, którego próbę przeszedłem pomyślnie. Poza tym gdy ukończę wszystkie questy to zdobędę fajową, złotą obrączkę, dzięki której będę się wyróżniał spośród innych chowańców, a także poznam Ewę, jedynego żeńskiego chowańca na wyspie. Aaahhhh!!! Nie mogę się doczekać. Nie wiem jednak, czy będzie mi to dane, ponieważ przy próbie rolniczej konia Bucefała wystąpił błąd i nie została ona zaliczona, choć przeszedłem ją pomyślnie.
Wyspa Chowańców nie jest bynajmniej wyspą bezludną. Istnieją na niej trzy wioski, jednak zdobycie ich nie stanowiło dla mnie żadnego problemu (monopol to jest to). Bardziej absorbowało mnie zaliczanie kolejnych zadań, aniżeli imponowanie ludziom. Tak więc żegnam, bo Podlot właśnie podpala czyjąś chałupę. Na razie, do zobaczenia w nowym Edenie (czytaj "BLACK & WHITE 2")!

PRZEMYŚLENIA BOGA
Ale się rozgadał ten mój Gonzuś, po kim on to ma? Patrząc z mojego, ludzkiego punktu widzenia to dodatek pt. Wyspa Chowańców jest solidnym przykładem troski o graczy firmy Lionhead. Jeśli wszyscy narzekali na nudę w czasie rozgrywki to zmieńmy sposób gry (Eureka!). Poza tym WC (fajny skrót) nie wymaga silniejszego sprzętu, co również należy zaliczyć jako plus. Wiele dzisiejszych produkcji mimo przeciętnej grafiki wymaga powiedzmy procka 1 GHz. "Lekka" przesada. Grafa na wyspie jest identyczna jak w B&W, czyli ładna. Dźwięki nie odstają od strony wizualnej programu. Polskie głosy lektorów nie irytują, a doskonale wkomponowują się w świat Edenu.

A mówili, że wszystko juz odkryte...

Doskonałym pomysłem było ustalenie "punktu zamiany chowańców", dzięki czemu możemy bardzo szybko zmienić wygląd naszego pupilka. Czas wymienić wady gry. Otóż premiera Wyspy Chowańców w Polsce miała miejsce na przełomie kwietnia i maja, a w Stanach 15 lutego (taka zwłoka to idealne zachęcenie do piractwa). Cena dodatku to 79 złotych i jest to rozsądna suma, zważając na to, że otrzymujemy zarówno pudełko DVD, jak i większe pudełko papierowe do postawienia na półce. Podsumowując; jeżeli lubiłeś grać w B&W to rozszerzenie do niej na pewno przypadnie Ci do gustu. Szczerze polecam.

GONZOstrategia, zręcznościowa (misz masz)

Lionhead Studios

Cenega Poland

Już jest

P2 300Mhz; 64RAM; 16MB karta graficzna; 430MB


P2 600 Mhz; 128RAM; 32MB karta graficzna


8    |    9    |    8

9

+ pojazdy
+ gra drużynowa (do 16 graczy po LANie)
+ namiastka taktyki
- oporne sterowanie
- wtórność
- nuda