EMU FARMA | 34
<< | ^ | >>Witam was w dziale poświęconym emulatorom - EMU FARMA , będę próbował w tym kąciku podzielić się z wami moimi wrażeniami z emulacji i wytłumaczyć wam o co chodzi.


Powinienem też zauważyć że w Secret Service istniał dział poświecony tej tematyce, ale z racji takiej że nie wszyscy czytali Secreta, bądź ..mogli zapomnieć o co chodzi :) przypomnę czemu służy emulacja i emulatory. W życiu bardzo często powracamy do wspomnień, wydaje mi się że pomaga nam to dotrzeć do dzieciaka który siedzi w nas i od czasu do czasu piszczy cichutko zapomniany. Wtedy opowiadamy przy ognisku jak to graliśmy na starym atari albo spektrumku a na pierwszych koloniach straciliśmy cała kasę i zaufanie opiekuna grając w Street Fightera aż do zamknięcia budy (czyt. salonu gier).Ileż to osób pragnęło mieć wtedy na własność chociażby jeden automat z grą, ach ta niesamowita grafika, dźwięk i szybka animacja, a przede wszystkim miodność! Całe rzesze posiadaczy blaszaków pragneło zagrać w gierki z Amigi, czy automatów, zazdroszcząc prostocie i grywalności gier z tychże platform. Ale nie tylko gracze byli nieszczęśliwi, muzycy chcieli pisać muzyke na Amidze a graficy woleli Maca. Z myśla o nich programiści zaczęli tworzyć emulatory,

Pot i tłok,
czasem nie wiadomo kto jest kim.

czyli programy imitujące działanie komputerów, konsol a także automatów a co więcej udostępniać też gry w postaci Romów. Dobrodziejstwem internetu są miedzy innymi programy które można znaleść w jego czeluściach i ściągnać na dysk. Można znaleść masę stron poświęconych całkowicie emulacji, z romami i samymi emulatorami. O to kilka stron z których najczęściej pobieram sobie gierki :

http://emulatorium.cnet.pl - Polska strona w której autorzy położyli raczej nacisk na sprzedaż płytek z gierkami.
Można sciągnąć kilka gier i emulatorów ale ta strona nie została do tego stworzona. Jest jednak bardzo czytelna i jest tam parę ładnych screenów.

http://emu.makii.pl -Jedna z moich ulubionych stron poświęconych tej tematyce. Można znaleźć tutaj prawie wszystko: zaczynając od programów do emulacji prawie każdej platformy poprzez większość konsol aż po automaty.
Marvel Super Heros vs. Street Fighter
Ostra jazda!

Można tutaj się zarejestrować i bez problemów pobierać masę gierek z tej prawdziwej kopalni romików. Co więcej strona „żyje”, ciągle pojawiają się nowe emulatory nowe gierki a na forum (zadając konkretne pytania) można uzyskać fachową pomoc. Co jakiś czas twórcy strony przedstawiają nową konsole (nawet nie macie pojęcia ile jest rodzajów tych wspaniałych maszynek ! ) Na stronie znajduje się mnóstwo screenów z gier, a każdą możemy ocenić! Widać że autorom strony tematyka nie jest obca, w końcu początki były 6 lat temu. Szczerze POLECAM!

http://www.planetemu.net/ - Jest to francuska strona na której znajdziecie chyba wszystkie gry jakie zostały wydane na komputer Amiga, Apple , Atari, Zxspectrum, Amstrad i Commodore. A także mnóstwo gier z konsol i automatów. Bardzo polecam!

Na zakończenie chciałbym pomóc w zaznajomieniu się z najprostszymi terminami:

Emulator-Program umożliwiający korzystanie z programów przeznaczonych na inną platformę

Rom-Program bądź gra, najczęściej w formacie zip.

Arcade-Określenie Automatu np. Capcom, NEO-GEO albo MAME

Callus-jest to szybki program umożliwiający zagrywanie się na gierkach firmy Capcom (z płyty cps-1)
Doskonałe gierki jak Seria Street Fighter albo chodzone bijatyki jak Punisher czy Final Fight

Kawaks-emulator Capcomu i Neo-Geo, obsługuje praktycznie wszystkie najnwsze gry (z płyty cps-2) Hity salonowe Alien vs Predator- chodzona oraz serja X-men vs reszta świata - mordoklepka

Mame32 – jeden z pierwszych emulatorów automatów na żetony gierki takie jak Commando Ghost'n'Goblins, Pacman, Phoenix, Galagxian, Frogge.
adwokat rozwód łódź
Kinjolek